Věda je vše kolem nás

Věda. Co si představíte pod pojmem věda? Každého z nás určitě napadne něco zcela jiného. Mě napadá mnoho otázek. Kde jsme se tu vzali? Je vesmír opravdu tak obrovský, jak nás učili ve škole? Kam zmizeli dinosauři, existovali vůbec někdy? Není to vše jen obrovská lež? Kdo ví.

Díky vědě můžeme porozumět spoustě věcí. Existuje hromada důkazů z minulosti o tom, jak dlouho tu asi lidé žijí, že nežijeme jen na nějaké placce, ale že je i planeta Země skutečná. Pořád vznikají nové a nové teorie, že je historie zcela jiná, než ji všichni známe. Díky vědcům a důkazům z dřívějška víme, jakým způsobem vznikla naše planeta, jak vznikl vesmír, kde se vzali první živočichové, rostliny a jak se postupně vyvíjeli k tomu, kde jsme teď my.

příroda

Dospělo to k tomu, že umíme chodit po dvou končetinách, přemýšlíme, chodíme do školy či do práce, cítíme různé emoce, pro které máme název, existují nemocnice, které nám pomáhají k tomu, abychom se dožili co nejvíce let. Je toho mnoho, co se postupem času muselo vyvinout či zcela nově vymyslet. Vzniklo mnoho vynálezů, díky kterým máme jednodušší a příjemnější život, umíme si sami vypěstovat to, co potřebujeme k přežití. Vznikly moderní technologie, pomocí kterých si teď můžete číst tento článek a já jej mohla napsat.

graf

Počítače nejsou velké jako jedna průměrná místnost, umíme si uvařit složitější jídla, internet je plný návodů více méně na vše, co se v naší hluboké mysli zjeví. Vznikají důkazy o jiných civilizacích než je lidstvo, objevujeme nové planety, naše děti si mají s čím hrát, padla povinná vojna, vše se neustále mění a ještě měnit bude. Děti, které se narodí například za 10 let budou žít v úplně jiném světě, než jsme vyrůstali my. Vše se mění každou chvíli, nedá se tomu zabránit. Je toho opravdu mnoho, co teď není a co ještě bude a všichni budeme překvapeni.

Správná a přesná měřidla

Správná a přesná měřidla

Nejčastěji používané

Při výrobě a kontrole všeho možného potřebujeme vhodné měřidlo, abychom se vlezli do určitých tolerancí a výrobek splňoval potřebné tolerance. Samozřejmě záleží na tom, v jakém oboru pracujeme. Takový truhlář, který vyrábí nábytek používá například pravoúhlé pravítko, přičemž pohybujeme se ti v řádech milimetrů, což je skutečně dostačující. Ovšem frézař by s přesností na milimetry neuspěl, a proto má po ruce posuvné měřítko. To patří mezi nejpoužívanější, což potvrzuje jeho rozšíření.

měření tlaku

Můžeme takto měřit délky vnější i vnitřní, hloubku a další rozměry, přičemž takto snadno zjistíme daný rozměr s přesností na desetinu milimetru. Řada nových je s digitálním displejem, kde hned po přiložení vidíme, o jaký rozměr se vlastně jedná. Dalším velmi často používaným je mikrometr, protože u něj můžeme se bavíme ještě o mnohem vyšší přesnosti, přičemž ten může být také digitální. Nezapomínejte ani na kalibraci.

Snadný nákup

U měřidel i-nastroje musíme mít skutečně jistotu, že fungují dobře, protože jinak by se mohlo stát, že podle nich vyrobíme spousty kusů a každý bude zmetek, což by byl velký problém. Z tohoto důvodu můžeme využít prodej měřidel, který poskytuje skutečně solidní nabídku všech možných produktů, abychom našli ten potřebný. Jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, přičemž dbá se o na velmi detailní přesnost, na kterou je kladen mnohem vyšší důraz než u běžných výrobků, kdy se není čemu divit.

posuvné měřítko

Stačí si jej prohlédnout a hned zjistíme, že měřidel je tu spousta. Najdeme tu i speciální, jako je třeba sinusové pravítko, podle kterého můžeme měřit kuželovitost. Možností je mnohem více, protože potřebujeme zjišťovat různé rozměry, a kromě toho i geometrické tolerance, protože taková kuželovitost je někde zásadní. Nutno zmínit, že každé měřidlo musí být správně požíváno, abychom se vyhnuli chybám v měření.

Proti slunci i dešti

Vybudovat si pěkné zastřešení na terase nebo přímo na zahradě rozhodně není k zahození. Budete si ale muset vybrat vhodný typ, který odolá i dešti.

Proti slunci i dešti

Každý by chtěl mít zahradu, ale ne každý přesně ví, co s ní. Je dobré si svůj zelený plácek připravit tak, aby dokonale vyhovoval vašim představám. Neměli byste ho, ale celý využít třeba jen ke jediné věci jako je třeba pěstování ovoce a zeleniny, ale alespoň na jeho malém kousku byste si měli vybudovat nějaké pěkné místo, které budete moci obývat během dlouhých jarních, a hlavně letních večerů. Přeci jen, takové zahradní posezení se nikdy neztratí a do jisté míry může převzít i úlohu obývacího pokoje. Samozřejmě opět pouze v letních měsících.

Venkovní zastřešení

Ale jak takovýto koutek vybudovat? Co všechno je k tomu potřeba? Inu, to je různé. Někdo neřeší podlahu, jiný zase nedělá cavyky s posezením a vezme první levné židle a stoly, které najde v obchodě. Ono je to docela nakonec docela jedno, jedná se o váš pozemek. Na co byste však měli za všech okolností pamatovat, to je zastřešení. Bez toho byste si venkovní posezení ani budovat neměli.

Jako střechu?

Zastřešení je vhodné hlavně kvůli počasí. Přeci jen, v létě svítí hodně sluníčka, a to může v tomto čase také docela ubližovat. Proto by bylo vhodné pořídit si alespoň jeden či dva slunečníky. Některé modernější verze jsou navíc opatřeny speciální nepromokavou vrstvou, která je vhodná i proti dešti. Ovšem jen do určité míry. Nejedná se o stanové plátno. Během trvalejšího deště vždycky promokne. Proto je daleko lepší si raději výrazněji připlatit a místo slunečníku sáhnout rovnou po některé z moderních pergol https://www.pergoly-trutnov.cz/drevene-pergoly-zahradni-altany.

Zarostlá pergola

Efektivní i elegantní

Pergoly nejenže svou práci odvedou více než dobře, ale také dokáží fungovat mimo jiné i jako jakási ozdoba. Vaše zahrada tak dostane nejen střechu, ale i další okrasný prvek. Dost ale záleží na vašem vkusu, jelikož se zvolená konstrukce musí do zahrady perfektně hodit. Obecně se tvrdí, že rustikální zahrady lépe doplní dřevěné verze, modernější zahrady pak lépe pojmou modely z hliníku nebo z jiných kovů. Tato poučka platí, ale ne vždy.

Velká zábava nejen pro děti

Věděli jste například, že pokud namočíte jakoukoliv potravinářskou barvu či barevnou temperu do jaru, tak barvy začnou mizet a rozpíjet se? Můžete si tento zajímavý experiment vyzkoušet i s vašimi ratolestmi. Pokus je velmi jednoduchý a bezpečný. Na tento experiment budete potřebovat pouze pár surovin, které jsou většinou dostupné v každé domácnosti. První surovinou je polotučné mléko, dále budeme potřebovat špejli, vatovou tyčinku nebo párátko, nějaký hlubší talíř nebo misku a v neposlední řadě klasický odmašťovací prostředek na nádobí (např. jar).

barvy ve zkumavce

Postup je následující – do talíře nebo misky nalijeme polotučné mléko, poté do mléka přidáme potravinářskou barvu, kterou jsme si namíchali. Teď přijde na řadu párátko nebo vatová tyčinka, kterou namočíme do jaru a špičkou obalenou v odmašťovacím prostředku se dotkneme potravinářské barvy. Uvidíte, jak barvička začne před vatovou tyčinkou couvat a přemísťovat se do stran. Můžete si díky pokusu vytvořit různé barevné kombinace skvrn.

Pokud vás zajímá, proč se barvy odmašťovacího prostředku bojí, vysvětlení je velice jednoduché. Je to tím, jelikož mléko obsahuje tuk a jak všichni víme, odmašťovací prostředky jsou od toho, aby tuky odmastili čili vyčistili. Mléko se tedy stáhne do strany a díky barvičkám máme možnost tento krásný vědecký experiment sledovat na vlastní oči.

svítící žárovka

Také můžete vyzkoušet ještě druhý experiment, který je podobně jednoduchý jako ten předchozí a dětem by se mohl líbit.

S tímto pokusem si můžete vyrobit bramborový škrob, který se využívá například ke zahušťování potravin nebo také ve výtvarné technice jako lepidlo.

K tomuto pokusu budete potřebovat dvě větší brambory, misku, struhadlo, sklenici, talíř a sítko.

Brambory si nastrouhejte na jemno, poté vymačkejte veškerou tekutiny a vymodelujte z bramborového pyré kuličku. Veškerou šťávu z brambor si odlijte do připravené misky.

Poté šťávu přelijete do skleničky a přibližně hodinu počkáte, než se na jejím dně usadí škrob. Opatrně přecedíte a škrob usazený na dně vysbíráte lžíci. A máte hotovo.

Věřím, že vaše děti budou z těchto pokusů velmi nadšené a zabaví se na dlouhé hodiny.


Česká stopa ve světě vědy

Naše relativně malá země je rodištěm spousty vědecky významných osobností, žijících i zesnulých.
Jednou z nich je například profesor Antonín Holý, který objevil několik druhů antivirotik, které pomáhají lidem po celém světě. Jde například o léky proti HIV, hepatitidě B a herpesu. Jistě víte, že aids se nedá stále naplno vyléčit, ale objev profesora Holého prodlužuje život ne jednomu člověku s tímto virem.
Lidské buňky
Dalšího na seznamu tu máme Ottu Wichterleho. Ten vynalezl kontaktní čočky. Neměl to ale jednoduché, první čočky se nedaly nosit. Navíc nevycházel s komunistickým režimem, takže musel výrobu přesunout do svého domu, kde stroj na výrobu čoček byl sestaven z kovové stavebnice Merkur. Kdyby mu to nakonec nevyšlo, teď byste o něm zřejmě nečetli. Stačil mu pouhý rok na to, aby vyrobil přes 5000 nositelných a měkkých čoček.
Vědec Stanislav Brebera je považován za otce výbušniny SEMTEX. Bývá spojován s různými teroristickými akcemi, inu až takhle daleko sahají české stopy. Název je odvozen od ulice v Pardubicích a názvu firmy, kde vznikl.
Chemik Jaroslav Heyrovský, je držitelem Nobelovy ceny za polarografii. Je to metoda analytické chemie, díky které jsme schopni určit, jaké látky jsou přítomny v roztoku. Je to užitečné například při zjišťování množství jedovatých látek ve vodě.
V roce 2013 profesor Jirsák a jeho tým objevili způsob tvorby netkaných textilií z nanovláken. Nanovlákna jsou materiál budoucnosti, jak má v oblibě říkat spousta lidí, nemůžeme se tedy divit důležitosti toho objevu. I když zní samotné použití složitě, opak je pravdou, celý proces to jenom zjednodušuje.
DNA řetězec
Augustin Žáček jako první popsal princip magnetronu. Magnetron je malá věc, která je schopná měnit elektrickou energii na mikrovlnné záření. Jak vás již mohlo napadnout, magnetron urazil od Druhé světové války velkou cestu, byl součástí radarů letadel i ponorek, ovšem dnes se všem vybaví nepostradatelná mikrovlnka.
Jak vidíte, Česko má stopu, která sahá do domácností milionů lidí po celém světe a zdaleka jsme si neřekli, všechny významné osobnosti takže českou stopu ve světě, si dokážete představit.

Děti, které chtějí očkování

Nepochybně jste někdy zaregistrovali, že se v dnešní době rozmáhá takzvané hnutí antivax či antivaxerů. Je to skupina lidí, která je přesvědčená o tom, že očkování působí více škod než užitku. Tvrdí, že nemocí, proti kterým jsou lidé očkováni, jsou běžně zvládnutelné bez následků, stačí podle nich dodržovat zdravou stravu, dostatečnou hygienu a případně vhodně nemoc léčit. Jejich stanovisko je více či méně radikální. Někteří jsou pro úplnou volnost v očkování a sami se snaží o to, aby jejich děti nebyly očkované vůbec. Jiní chtějí pouze očkování odložit na později. Ačkoliv v České republice jsou některá očkování povinná, vymahatelnost tohoto očkování je dosti složitá a často nemožná.
Usmívající se lékařka
Stát počítá s vysokou proočkovaností populace, která zabraňuje některým nemocím, aby se šířily. Díky tomu jsou potom chráněni i jedinci, kteří jsou nejvíce zranitelní, ale zároveň být očkovaní nemohou (například novorozenci). V současné době je požadováno povinné očkování třeba při nástupu do mateřské školy.
Server Reddit nedávno upozornil na to, že se na něm množí dotazy od dětí, hlavně teenagerů, kteří mají rodiče z řad antivaxerů, ale samy si přejí být oočkovaní. Potíž je v tom, že v některých zemích musí mít k jakémukoliv lékařskému úkonu, takže i k očkování, souhlas zákonného zástupce. Pokud jejich rodiče souhlas neposkytnou, tak mají smůlu. Mohou se je sami snažit přesvědčit, ale to se podle Redditu příliš nedaří. Důrazně varuje před tím, aby se děti nepokoušeli zfalšovat podpisy rodičů, což by jim mohlo vynést mimo jiné i tučnou pokutu. Naopak doporučuje pozvat si na pomoc někoho dospělého, kdo problematice dobře rozumí.
Injekční stříkačka
A jaké jsou vlastně důvody dětí, proč chtějí být očkované? Hlavním je samozřejmě strach z nemocí a jejich případných následků. Dalším jsou ale také omezené možnosti některých druhů zážitků pro děti. Povinná očkování jsou mnohdy nutná při účasti na táborech i některých kroužcích, později na některých stážích.
Pro řadu dětí je však jednou možností čekat na dobu, kdy budou podle zákona způsobilé k souhlasu s očkováním samy, což je v některých státech 16, ale v mnohých až 18 let.

Věda a výzkum během studia vysoké školy

Představa studia na vysokých školách se často liší od reality. Čím více se studenti zapojují do vědecké práce na fakultě, na které studují, tím více zjišťují o daném oboru. Proč to tak je? A proč se klade takový důraz na výzkum a výzkumné práce?

Věda a výzkum jsou základním kamenem většiny vysokých škol, především pak magisterských a doktorských studijních oborů. Z absolventů těchto oborů by se totiž měli stát především vědci a profesionálové v daném oboru. Jak by se ale jimi mohli stát, aniž by se snažili ve svém oboru bádat hlouběji.
muž před nástěnkou

1.      Seminární a jiné práce

První spíše pseudovědeckou prací je většinou nějaká seminární práce. Ty bývají především teoretické, málokdy obsahují empirický výzkum. Většinou se jedná o shrnutí nějaké problematiky nebo poznatků k danému předmětu. Občas se objeví i práce, které nutí studenty k malému výzkumu. Jedná se především o různé výzkumy, které organizuje daná fakulta či katedra.
laboratorní vybavení

2.      Metodologie výzkumu

Samostatný předmět zaměřený na vědu a výzkum, který by měl studenty naučit základy výzkumů a výzkumných prací, jejich náležitosti, formu a jednotlivé metody. Metodologie výzkumu je většinou rozdělena na kvalitativní a kvantitativní, přičemž každé se věnuje většinou jeden semestr, což spoustě studentů nestačí. Pochopení metodologie výzkumu totiž není zase tak jednoduché a metodologie jako taková je hodně důležitá pro úspěšné napsání a obhájení závěrečné práce, která je povinnou součástí ukončení všech studijních oborů na vysokých školách. Dodržení metodologie je přitom pro zdárné obhájení práce zásadní.
studentka čte knihu

Jak zvládnout výzkum v závěrečné práci? Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého vedoucího, který by vám měl být schopen obstojně poradit. Pokud sám není v metodologii výzkumu pořádně zběhlý, odkáže vás na kolegu, který vám v dané věci ochotně poradí. Nebojte se říci si o pomoc. Většina vysokoškolských vyučujících nemá problém poradit studentům s výzkumem, je to pro ně mnohem lepší, než studenty potopit při obhajobě špatného výzkumu.


Luxusní svatební šaty za výjimečně nízké ceny

Každá nevěsta by si chtěla připadat ve svůj svatební den jako princezna. Jenomže oděv bývá drahý, k tomu přidáte hostinu, prstýnky, výslužky, spoustu zařizování a hodnota celé akce rapidně stoupá. Proto často nevěsty sleví ze svých nároků a oděv si buďto půjčí nebo se obejdou bez honosné krásy a pořídí si něco „obyčejnějšího“. To je velká škoda a takto by se to rozhodně dít nemělo. Dopřejte si krásu, luxus a výjimečnost za mimořádně nízkou cenu https://www.svatebni-saty-spolecenske-plesove.cz/svatebni-saty-nebo-spolecenske-saty-na-svatbu/.

krajkové šaty

Profesionální salón v Praze

  • V Praze se nachází salón s originálním, výjimečným a jedinečným zbožím. Tyto oděvy patří do dílny návrhářky Zoryany Stekhnovych.
  • Plesy, akce, večírky, kulturní události, věnečky a maturitní slavnosti, pro každou příležitost se u nás najde vhodný typ oděvu. Dlouhá večerní róba, koktejlky, šaty krátké nebo s rozparkem, na ramena, bez ramínek, nebo s delším rukávkem, elegantní, honosné, luxusní a vznešené, jedinečné a výjimečné, takto bychom mohli pokračovat http://www.ceska-justice.cz/2018/01/soudcu-vice-nez-treba-trend-ma-podle-ministerstva-pokracovat/ do nekonečna.

Originální, ženské a půvabné modely

Pro nevěsty zde máme připravené originální a výjimečné modely, ve kterých se každá nevěsta bude cítit jako jediná na světě. Půvab, krása, smyslnost a ženskost, to všechno se mísí ve svatebních šatech, které si můžete buďto vypůjčit a vrátit nebo dokonce zakoupit a to za výjimečně nízké ceny.
Spolupracovat s námi můžete i na konkrétním návrhu. Připravíme pro vás jedinečný typ šitý na míru, dle vašich představa a požadavků.
Jednotlivé typy vám pokaždé můžete upravit na míru.
Materiály jsou velice líbivé, vzhledné a příjemné na nošení.

extravagance

Vybírat si můžete z několika typů a druhů oděvů a různých variant možností:

  1. Oděvy pro nevěsty – možnost zapůjčení a vrácení či koupě. Vyrobíme vám oděv i šitý na míru. Spolupracovat můžete přímo s návrhářkou.
  2. Společenské akce, různé příležitosti – společenské akce si samozřejmě žádají společenský oděv. Do této kategorie patří plesové typy, další jsou vhodné pro taneční, věneček, maturitní skončení školy, pro družičky. Vybírat si můžete z výprodeje za nízké ceny.
  3. Pánské obleky – připraveny jsou pro vás klasické velikosti pro dospělé pány a také veškeré menší – chlapecké velikosti.
  4. Doplňky – ke každé události patří také doplňky. Doladí váš outfit k dokonalosti. Kabelky, boty, závoje, šperky a spoustu dalších drobností.

Jaká bazénová chemie je ta nejlepší?

Také toužíte po křišťálově čisté vodě ve vašem zahradním bazénu? V tom případě je jasné, že se při jeho údržbě neobejdete bez bazénové chemie. Stačí její krátká nepřítomnost a voda v nádrži se začne rychle měnit v páchnoucí zelenou stoku. A tohle žádný majitel bazénu samozřejmě nechce. Jisté tak je, že každý, kdo se chystá napustit svou nádrž ke koupání, by měl mít už v této chvíli potřebnou bazénovou chemii po ruce.

chlornan

Možná ještě nemáte ani tak úplný přehled o tom, co všechno si k údržbě bazénu můžete pořídit, ale jste přesvědčeni o tom, že to v každém případě musí být opravdu kvalitní a účinný přípravek, který bude ve vodě dobře stabilní a žádným mikroorganismům nedá ani tu nejmenší šanci.

Pokud jde o bazénovou chemii, můžete vybírat z opravdu široké nabídky. Zúžit ji můžete například tím, že se rozhodnete, jaká by měla být hlavní účinná látka zvolené desinfekce – může to být buď chlór, bróm anebo aktivní kyslík.
Jestliže hledáte opravdu spolehlivé a dlouhodobě osvědčené oxidační činidlo, které využívají i pracovníci profesionálních úpraven vod, pak jednoznačně vsaďte na chlorové přípravky. Na trhu je jich celá dlouhá řada, vždyť právě i to svědčí o velké oblibě chlóru pro údržbu vody mezi majiteli bazénů.

chemie

Volit můžete mezi přípravky v podobě tablet, kapalin i sypkých granulátů. Pokud však hledáte takový přípravek, kterýž bude nejen spolehlivý, ale také levný, pak vsaďte na stabilizovaný chlornan sodný 5l.
Jedná se o opravdu spolehlivý přípravek, který vás zaručeně nezklame. Jedinou jeho nevýhodou je náročnější manipulace, která vyžaduje dodržení bezpečnostních pravidel pro práci s chemikáliemi. Chlornan sodný je proto nejvíce vhodný do automatických dávkovačů větších bazénů, které se o správné dávkování postarají za vás. Nebudete tak s přípravkem muset příliš často manipulovat, a přesto bude voda ve vašem bazénu naprosto dokonalá!

Při pohybu na silnici musíte dobře vidět

Být při pohybu na silnici v bezpečí a pohybovat se tak, aby byli v bezpečí i všichni ostatní, kteří se tam vyskytují, je základ.
Když si člověk přečte statistiky nehod na silnicích, tak mu vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Na první pohled to vypadá, že není-li vám život milý, pak je tou nejlepší volbou, vyrazit do silničního provozu. Čísla mluví jasně. A rozhodně si nemyslete, že něco takové vás potkat nemůže. Mnohdy stačí úplná drobnost, třeba to, že vám neočekávaně zhasnou světla, a vy nebudete mít náhradní žárovky.reflektor
Do předních světlometů patří žárovka h7, tedy alespoň v případě moderních vozidel, která mají oddělená potkávací a dálková světla. A tu byste měli mít vždy po ruce, neboť nikdy nevíte, kdy vás může potkat malá nehoda – každý zdroj světla může prasknout. S tím počítají i české předpisy – proto je žárovka h7 do předních světlometů uvedena v povinné výbavě každého řidiče.
Takže pokud chcete mít jistotu, že když vás podobná nepříjemnost v podobě prasklých zdrojů světla potká, tak budete mít adekvátní náhradu, raději se bezodkladně podívejte do své povinné výbavy, zda se tam nachází dostatečný počet náhradních balení těchto žárovek.mercedes

Jen zodpovědný řidič je pro ostatní bezpečný

Na silnici nikdy nejsme sami, to je fakt. A i když to na první pohled vypadá, že nikde v okolí několika kilometrů není na silnici ani živáček, můžete se to velice rychle změnit – nikdy nevíte, odkud se vyřítí automobil, vyběhne běžec anebo vyjede cyklista. A to stále ještě nemluvíme o zvířatech a dětech, které jsou naprosto nepředvídatelné.
Nicméně mnohem složitější je podobná situace v noci, kdy je viditelnost ještě více omezená.
Právě v noci a ve špatném počasí na kvalitním osvětlení maximálně záleží. Proto byste výběru žárovky h7 měli věnovat maximum pozornosti, abyste si zvolili takovou, která bude mít dobrou svítivost, takže vám odhalí všechny úklady silnice včas.