Česká stopa ve světě vědy

Naše relativně malá země je rodištěm spousty vědecky významných osobností, žijících i zesnulých.
Jednou z nich je například profesor Antonín Holý, který objevil několik druhů antivirotik, které pomáhají lidem po celém světě. Jde například o léky proti HIV, hepatitidě B a herpesu. Jistě víte, že aids se nedá stále naplno vyléčit, ale objev profesora Holého prodlužuje život ne jednomu člověku s tímto virem.
Lidské buňky
Dalšího na seznamu tu máme Ottu Wichterleho. Ten vynalezl kontaktní čočky. Neměl to ale jednoduché, první čočky se nedaly nosit. Navíc nevycházel s komunistickým režimem, takže musel výrobu přesunout do svého domu, kde stroj na výrobu čoček byl sestaven z kovové stavebnice Merkur. Kdyby mu to nakonec nevyšlo, teď byste o něm zřejmě nečetli. Stačil mu pouhý rok na to, aby vyrobil přes 5000 nositelných a měkkých čoček.
Vědec Stanislav Brebera je považován za otce výbušniny SEMTEX. Bývá spojován s různými teroristickými akcemi, inu až takhle daleko sahají české stopy. Název je odvozen od ulice v Pardubicích a názvu firmy, kde vznikl.
Chemik Jaroslav Heyrovský, je držitelem Nobelovy ceny za polarografii. Je to metoda analytické chemie, díky které jsme schopni určit, jaké látky jsou přítomny v roztoku. Je to užitečné například při zjišťování množství jedovatých látek ve vodě.
V roce 2013 profesor Jirsák a jeho tým objevili způsob tvorby netkaných textilií z nanovláken. Nanovlákna jsou materiál budoucnosti, jak má v oblibě říkat spousta lidí, nemůžeme se tedy divit důležitosti toho objevu. I když zní samotné použití složitě, opak je pravdou, celý proces to jenom zjednodušuje.
DNA řetězec
Augustin Žáček jako první popsal princip magnetronu. Magnetron je malá věc, která je schopná měnit elektrickou energii na mikrovlnné záření. Jak vás již mohlo napadnout, magnetron urazil od Druhé světové války velkou cestu, byl součástí radarů letadel i ponorek, ovšem dnes se všem vybaví nepostradatelná mikrovlnka.
Jak vidíte, Česko má stopu, která sahá do domácností milionů lidí po celém světe a zdaleka jsme si neřekli, všechny významné osobnosti takže českou stopu ve světě, si dokážete představit.