Velká zábava nejen pro děti

Věděli jste například, že pokud namočíte jakoukoliv potravinářskou barvu či barevnou temperu do jaru, tak barvy začnou mizet a rozpíjet se? Můžete si tento zajímavý experiment vyzkoušet i s vašimi ratolestmi. Pokus je velmi jednoduchý a bezpečný. Na tento experiment budete potřebovat pouze pár surovin, které jsou většinou dostupné v každé domácnosti. První surovinou je polotučné mléko, dále budeme potřebovat špejli, vatovou tyčinku nebo párátko, nějaký hlubší talíř nebo misku a v neposlední řadě klasický odmašťovací prostředek na nádobí (např. jar).

barvy ve zkumavce

Postup je následující – do talíře nebo misky nalijeme polotučné mléko, poté do mléka přidáme potravinářskou barvu, kterou jsme si namíchali. Teď přijde na řadu párátko nebo vatová tyčinka, kterou namočíme do jaru a špičkou obalenou v odmašťovacím prostředku se dotkneme potravinářské barvy. Uvidíte, jak barvička začne před vatovou tyčinkou couvat a přemísťovat se do stran. Můžete si díky pokusu vytvořit různé barevné kombinace skvrn.

Pokud vás zajímá, proč se barvy odmašťovacího prostředku bojí, vysvětlení je velice jednoduché. Je to tím, jelikož mléko obsahuje tuk a jak všichni víme, odmašťovací prostředky jsou od toho, aby tuky odmastili čili vyčistili. Mléko se tedy stáhne do strany a díky barvičkám máme možnost tento krásný vědecký experiment sledovat na vlastní oči.

svítící žárovka

Také můžete vyzkoušet ještě druhý experiment, který je podobně jednoduchý jako ten předchozí a dětem by se mohl líbit.

S tímto pokusem si můžete vyrobit bramborový škrob, který se využívá například ke zahušťování potravin nebo také ve výtvarné technice jako lepidlo.

K tomuto pokusu budete potřebovat dvě větší brambory, misku, struhadlo, sklenici, talíř a sítko.

Brambory si nastrouhejte na jemno, poté vymačkejte veškerou tekutiny a vymodelujte z bramborového pyré kuličku. Veškerou šťávu z brambor si odlijte do připravené misky.

Poté šťávu přelijete do skleničky a přibližně hodinu počkáte, než se na jejím dně usadí škrob. Opatrně přecedíte a škrob usazený na dně vysbíráte lžíci. A máte hotovo.

Věřím, že vaše děti budou z těchto pokusů velmi nadšené a zabaví se na dlouhé hodiny.