Zánět karpálního tunelu je nepříjemný

Zánět karpálního tunelu patří mezi velmi častá a velmi nepříjemná bolestivá onemocnění. Týká se hlavně těch, kteří větší část dne pracují s počítačem nebo vykonávají monotónní práci zatěžující zápěstí. Třeba při práci s myší totiž velmi přetěžujeme vazy a svaly ruky zápěstí a předloktí. Ač se to možná tak nejeví, s myší v ruce musí vynaložit vaše zápěstí při přesunech velké úsilí. Při těchto pohybech je zaměstnáno několik šlach, ohýbačů a nervů.
práce s počítačem
Tím, že zápěstí nadměrně zatěžujete, jsou právě tyto nervy utlačovány a vy pociťujete nepříjemnou bolest. Nástup zdravotního problému je zpočátku pozvolný. Pociťujete brnění a mravenčení v ruce. V případě, že tyto potíže budete ignorovat, může dojít k necitlivosti a ochablosti prstů na ruce. Výjimkou není ani bolestivý otok. Bolesti mohou dosáhnout takového rázu, že vás budou v noci budit. Nečekejte tedy, až váš problém dosáhne tohoto stádia a řešte ho raději hned. Navštivte lékaře, který vám syndrom karpálního tunelu diagnostikuje a navrhne cílenou léčbu. V některých případech může dojít až k řešení chirurgickou cestou. Nejčastěji se, ale přikládá dlaha, snímatelná sádra společně s protizánětlivými léky a léky uvolňujícími svalový spazmus.
pracující s počítačovou myší
Přínosné jsou obklady a doplnění vitamínu B. Doporučena vám může být také rehabilitace, hydroterapie nebo ultrazvuk.Abychom byli tohoto martýria ušetřeni, měli bychom dbát na prevenci. Práci se asi vyhnout nebude možné, a tak alespoň dbejte na dobrou ergonomii počítačové myši. Snažte se o optimální držení ruky. Znamená to, že ruka by měla být volně položena tak, abyste při práci s myší neměli pokrčené prsty. Zápěstí si opřete o pevnou oporu. Čas od času si udělejte pauzu a ruku si pořádně procvičte. Uvolníte přetěžované svaly a vazivo. Dostatečně si protáhněte prsty. Zátěž je nutné kompenzovat dostatečným odpočinkem