Rostlinné mléko jako alternativa

Na trhu dnes můžeme nakoupit veliké množství rostlinných alternativ kravského mléka, jako ještě nikdy předtím. Zde v Česku jsou snadno k sehnání rostlinná mléka z dovozu, ale také rostlinná mléka z místních zdrojů. Zajímavé je, jak rozdílně tato mléka reagují, když se přidají do kávy.
Někdy je konzumace obyčejného, kravského mléka problémem, a to obzvláště pro lidi, kteří trpí intolerancí na laktózu nebo alergií na bílkoviny, jež kravské mléko obsahuje. Radost však může alternativní rostlinné mléko udělat i veganům a vegetariánům. Alternativní mléka jsou však nyní velikým trendem, a jsou lákavá i pro lidi, kteří žádnými problémy z konzumace kravského mléka netrpí.

káva

Opatrnost především

Tato rostlinná mléka však nemusí být automaticky zdravá, a jejich složení, i množství ingrediencí v nich obsažených se značka od značky velmi liší.  Je třeba počítat i s ostatními alergeny v mlécích obsaženými, například oříšky a na obsah bílkovin a tuků.

Jaká rostlinná mléka zvolíte?

Sójové mléko je schopno ve většině případů nahradit klasické kravské mléko. Například je velice oblíbené jako přísada do kávy, či do dalších nápojů. Sójové mléko je také možné používat při vaření a pečení v naprosto stejném poměru, jako u klasického mléka kravského. Toto sójové mléko má trochu nasládlou chuť. Není ale vhodné pro dlouhodobější konzumaci, nebo pro pití několikrát za den. Neboť sójové bílkoviny, které obsahuje, jsou v tomto mléce mnohem více koncentrované, než v pokrmech, které nejsou ještě zpracované. To mohou být například:

·         fazole edamame
·         tempeh
·         sójové oříšky
Dalším alternativním rostlinným mlékem, které je u nás v České republice velmi oblíbené, je mandlové mléko. Tento druh rostlinného mléka obsahuje velmi mnoho bílkovin, vitamínů, jakožto i minerálů. Mandlové mléko je bohatým zdrojem:

mlíko

·         vitamínů E a B
·         manganu
·         hořčíku
·         vápník
·         železa
·         fosforu
·         zinku
Toto mléko bývá k sehnání slazené, ale mnohem zdravější je jeho varianta s přídavkem datlí.
 

Nezařazené